A jedeme dál ...
Človíčkův Weblog aneb Michal Horák bloguje

ASP.NET MVC 1.díl

 | 5.11.2008

Tak jsem zase po dlouhé době začal zkoumat něco nového v dotnetu. A ejhle ono se mi to zalíbilo :-) Jde o ASP.NET MVC, což je vlastně alternativa k WebForms, s tím že má řadu výhod, ale i nějakou tu nevýhodu.

Hlavními výhodami je striktnější oddělení logiky od prezentace, výsledný výstup je přesně takový jaký chcete a není ničím ovlivněn, lépe se testuje a dělá nám hezké url adresy v adresním řádku.

Nevýhodou oproti webforms je, že si musíme více věcí dělat sami, tedy je to méně pohodlné, ale za to můžeme dostat lepí výsledek.

Základem ASP.NET MVC je návrhový vzor model view controller, který už je známý zhruba tři desítky let, ale v poslední době se znovu ocitá na výsluní díky Ruby on Rails. No a Microsoft nemůže být nikdy pozadu, tak se pustil do ASP.NET MVC. Jak je již z názvu patrné Model View Controller se skládá ze tří částí:

Když si ve Visual Studiu vytvoříme ASP.NET MVC projekt, tak se nám vytvoří adresáře odpovídající jednotlivým částem. Například je možné do adresáře models, vložit LINQ to SQL Classes a můžeme mít hotovo, do adresáře Controllers se vkládají třídy zděděné z System.Web.Mvc.Controller (Zde se budou definovat akce) a nakonec v adresáři View máme aspx soubory, ovšem ještě uložené v adresářích odpovídajícím controllerům.

Pro pochopení základního principu si ukážeme jednoduchý příklad. Půjde o editaci a zobrazení článků. Nejdříve si vytvoříme HomeController.cs a stránku Index.aspx v adresáři Views/Home:

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.Mvc;
using System.Web.Mvc.Ajax;
using MVCweb.Models;

namespace MVCweb.Controllers
{
  public class HomeController : Controller
  {
    public ActionResult Index()
    {
      return View();
    }
  }
}

V controlleru máme funkci Index, která je typu ActionResult a vrací nám pohled na stránku Index.aspx. Tuto funkci, nebo lépe řečeno akci, zavoláme, pokud zadáme do adresního řádku http://www.example.com/Home/Index. Když přidáme další akci, například Create, potom ji zavoláme z url http://www.example.com/Home/Create. Zde je vidět, jak se nám krásně mapují url na akce.

Pro první díl, by to mohlo stačit, příště si ukážeme jaké jsou další možnosti pro akce a také si ukážeme jak zobrazit data z modelu na stránce.

Příspěvek vyšel ve Středu 5.11.2008 21:32 v kategorii Programování a byl 26513x zobrazen. Pokud se vám líbil můžete si jej zalinkovat: Linkuj.cz, Del.icio.us

Komentáře


Přidejte svůj komentář

Přidej komentář

Tipy na přečtení

Kategorie

Vyhledávání

Odkazy

Nejčtenější příspěvky za poslední týden

Poslední příspěvky

"A jedeme dál ..." Človíčkův Weblog aneb Michal Horák bloguje. (c) Michal Horák (Človíček webdesign) 2006