A jedeme dál ...
Človíčkův Weblog aneb Michal Horák bloguje

Dvě specifika webových aplikací

 | 10.5.2007

Webové aplikace mají na rozdíl od těch desktopových dvě specifika. První je, že jde vždy o spojení mezi serverem a klientem, kde klient počítač uživatele připojený k síti internet a serverem je počítač se speciálním softwarem, který hostuje webovou aplikaci. Klient a server komunikují přes přenosový protocol HTTP (Hypertext transfer protocol). Na klientovy je potřeba spustit webový prohlížeč, kam se napíše adresa aplikace, ta se přes DNS (Domain Name Servis) přepíše na IP adresu serveru, kde webová aplikace běží. Dále se vytvoří HTTP požadavek na přístup k danému souboru a otevře se socket většinou na portu 80 a požadavek se odešle. Server požadavek vyhodnotí a odešle odpověď, pokud jde o nějakou webovou stránku, pak vrátí například kód html.

Druhým specifikem webové aplikace je, že přenos přes protokol http neudrží stav aplikace. Po každém odeslání odpovědi serveru klientovy se vše zapomene. Při další činnosti se tedy musí odeslat nový požadavek a server pošle novou stránku. Tohle může být problém u aplikací, které si mají něco zapamatovat, jako příklad se může uvést internetový obchod a nákupní košík. Tento problém se dá řešit několika způsoby, data si můžete uložit jako:

Jakmile se data dostanou na server, pak se na něm může spustit nějaká aplikace či skript a server pak vrátí v http odpovědi požadovaný výsledek, většinou soubor psaný v jazyku html, xhtml, xml, nebo může vrátit i obrázek či jakýkoliv jiný soubor. Webová aplikace je tedy takovou kolekcí souborů, které se můžou a nemusí generovat.

Příspěvek vyšel ve Čtvrtek 10.5.2007 16:26 v kategorii Weboviny a byl 26588x zobrazen. Pokud se vám líbil můžete si jej zalinkovat: Linkuj.cz, Del.icio.us

Komentáře


Přidejte svůj komentář

Přidej komentář

Tipy na přečtení

Kategorie

Vyhledávání

Odkazy

Nejčtenější příspěvky za poslední týden

Poslední příspěvky

"A jedeme dál ..." Človíčkův Weblog aneb Michal Horák bloguje. (c) Michal Horák (Človíček webdesign) 2006