A jedeme dál ...
Človíčkův Weblog aneb Michal Horák bloguje

Jak vznikají moje fotografie

 | 16.1.2007

Je spousta fotografů, kteří fotí jen to, co mají předem připraveno, pak je zase opačný extrém, že se všechno fotí na náhodu a buď z toho něco vyjde nebo prostě ne. Já osobně se řadím mezi průměrného fotografa jak kvalitou tak i způsobem pořizování fotek, čili používám obě výše popsané možnosti.

Přesně podle představ

Těchto fotografií dělám samozřejmě méně. Jde o to, že když si člověk chce připravit fotografii, musí již předem vědět co a kde chce fotit a také musí mít to správné světlo, kterého se samozřejmě jen těžko dosahuje. Já mám jedno takové místo doma a tím místem je kuchyňský stůl, kde fotím pouze večer, když je venku tma a jsou rozsvíceny zářivky. Pak vím jaké bude světlo a vím jak bude vypadat výsledná fotografie. Jako příklad uvedu například mandarinku:

Mandarinka

Tuhle fotku jsem přesně takto viděl ve své hlavě dříve než jsem ji vyfotil.

Předem připravené

U těchto fotografií vypouštím nutnost znát světlo, tedy fotografii si předem naplánuji, ale často se lehce liší od mých představ. Tohle jsou nejčastěji fotografie nějakých exteriérů nebo vyhlídnutých objektů. Jako příklad uvádím fotografii mojí vesnice Šebetova, kdy jsem čekal na pěkné počasí a před západem slunce jsem vyběhl na kopec a fotil.

Šebetov

Očekávané

Další kategorií fotografií jsou ty očekávané, mezi ně patří například fotografie z místa, které zas tak moc dobře neznám a tak si fotografii nemohu předem představit, ale vím co chci vyfotit. Finální podobu fotky si domyslím až na místě a pak to dopadne například takto:

Kolem Vltavy

Naprosto náhodné

No jak bych to řekl, prostě když se něco hýbe tak to jen málokdy vyjde podle vašich představ, nebo jen někam jdete a uvidíte něco zajímavého tak fotíte, ale v plánu to nebylo. Prostě náhodné fotky, mezi které patří určitě i tato:

Kachna

Závěr

Když se podíváte na můj fotoblog, kde je vidět, že fotím různými způsoby a fotografie mnou pořízené jsou převážně ty náhodné, ale doufám, že i tak se na ně dá dívat ;o)

Příspěvek vyšel v Úterý 16.1.2007 21:59 v kategorii Grafika a byl 17501x zobrazen. Pokud se vám líbil můžete si jej zalinkovat: Linkuj.cz, Del.icio.us

Komentáře


Přidejte svůj komentář

Přidej komentář

Tipy na přečtení

Kategorie

Vyhledávání

Odkazy

Nejčtenější příspěvky za poslední týden

Poslední příspěvky

"A jedeme dál ..." Človíčkův Weblog aneb Michal Horák bloguje. (c) Michal Horák (Človíček webdesign) 2006